Büyük Network Altyapılarında Bina içi, odalar arası ve katlar arasındaki bağlantılar, mesafeden doğabilecek kısıtlamaları ortadan kaldırmak üzere, Fiber Optik kablolarla sağlanır. Yatayda yapılan bağlantılar ise Bakır Kablolar aracılığıyla yapılmaktadır. Kampüs ortamlarında mesafe, düşünülen haberleşme hızı ve maliyetlere bağlı olarak MultiMode Fiber Optik Kablolar kullanılır. Bu kabloların yetersiz kaldığı mesafelerde, bağlantılar SingleMode Fiber Optik Kablolar üzerinden yapılmaktadır. Maliyet gözönüne alındığında, hız ihtiyacından fedakârlıkta bulunmanın mümkün olduğu kısa mesafelerde, Bakır kablolarla bağlantı yapmak tercih edilebilmektedir.

Cable Tech İletişim Sistemleri, Fiber Optik Altyapı Çalışmalarda Profesyonel Ekiplerle bu alanda ki en son teknolojik gelişmeleri takip ederek çözümler üretmektedir.

Fiber Optik Kablolama Hizmetlerimiz
Fiber Optik Kablo güzergahı hazırlanması,
Kablo Çekimi ve montaj işçilikleri.
Fiber Optik Fusion Sonlandırma

– Fiber optik kabloların uçlarının Fusion cihazları ile sonlandırılarak devreye alınması.
– Indoor,outdoor tüm fiber optic kablolarda ST/SC/MTRJ/LC Fiber optic konnektörlü Pigtail sonlandırma
– Yeni çekilmiş MM.SM. Fiber optic kabloların panel-kutu taraflarında ST-SC-MTRJ-LC konnectör Epoxy-fusion splice pigtail sonlandırma işlemi
– Kopmuş, kırılmış, eskimiş, aşınmış Fiber optic ST-SC-MTRJ-LC.vb.. optic Konnektör uçlarının yenilenmesi termine edilmesi işlemi
– Kopmuş,kırılmış,eski Fiber hatların core to core “uç uça” fiber optic ek yapılması işlemi yapılması
– Kısa kalmış, boyu uzatılacak,aktarma yapılıp yer değiştirmesi yapılacak fiber optic kablonun yer altı ek kutusu içinde ek yapılması

OTDR Test
– OTDR ( Optical Time Domain Reflectometer ) işçiliği, devreye alınan fiber optik kablonun desibell ( dB ) kayıplarının saptanması

Fiber optik sonlandırmaları en uygun, en efektif çözüm analizleri halinde size Fujikura Fusion ile sunuyoruz.

Çekirdek

kısım çok ince liften oluşur.Işığın iletildiği ana parçacıktır, hammadesi silisyumdioksit denilen cam hammaddesidir. Multi Mode kablolarda bu çekirdek kısım genel olarak 50-70 mikron arasında değişmektedir. Single Mode kablolarda ise bu çap 9 mikrondur.

 

Cam kılıf

çekirdek lifi çevreleyen cam kılftır.Görevi çekirdek liften geçen ışığın dışarı yansımasını önlemektir. Genel olarak bu cam kılıfın çapı SM ve MM kablolarda 125 mikron olarak imal edilir.

 

Koruyucu kılıf

çevresi cam kılıf ile kaplanmış olan çekirdeğin dış etkenlerden koruyan kısımdır.   Yapıları gereği optik frekanslar daha geniş bant genişlikleri sağladıkları için, fiber sistemler daha büyük bir kapasiteye sahiptir. Metalik kablolarda, iletkenler arasında kapasitans ve iletkenler boyunca indüktans meydana gelir. Bu özellikler metalik kabloların, bant genişliklerini sınırlayan alçak geçiren filtreler gibi hareket etmelerine neden olur.